Hey Ya, Lumières.
Ocean's Thirteen
Ryzí důkaz toho, že když člověk umí, může natočit tři filmy takřka přes kopírák. Minimálně se lišící obsazení, zápletka postavená na stejném základním kameni "on něco má & my mu to vezmeme & budeme u toho k sežrání, ať už se na nás koukají kluci nebo holky". Srovnatelné s prvním dílem, což znamená, že je to lepší než Ocean's Twelve, co ztrácela body svojí překombinovaností. Citace Puzova/Copollova Kmotra, narážky na osobní život hereckého ansáblu, na spolupracovníky z jiných filmů, Matt Damon s orlím nosem. Al Pacino byl génius vždycky. Ti lidi se při natáčení bavili, není to tak těžký svézt se na tý vlně s nima.
This Is England
Jít na tohle do kina, popcorn by mi moc nechutnal. Vlastně bych se styděl, že jsem si něčemu takovému koupil něco "so movie", když koukám na poctivý "film". Sonda do osmdesátkové Anglie, jenže bez porno-coke tourbusu Happy Mondays, za to s dvanáctiletým Shaunem, který přišel o otce v jednom z nejbizarnějších válečných konfliktů - bitvě o Falklandy, a ve svém věku citelně postrádá druhý rodičovský prvek v domácnosti. Citlivá dětská duše schovaná za tvrdou slupkou konfliktního rváče se směšným ohozem a slovníkem nejšpinavějšího dělníka nakonec najde náhradu mužského vzoru v partě mladých skinheads, hlavně u sympatického group-leadera Woodyho. Je dobře. Martensky, šle, košile a sestřih. Kamarádi. A pak se vrátí z vězení vrátí Combo - skinhead typu 18 - a na zemi se najednou ocitá čára se slin. Patnáctiletý Thomas Turgoose předvádí herecký koncert a posledních dvacet minut završených close-upem na jeho tvář zakove diváka hluboko do sedačky/křesla. Kandidát na film roku, a to jsme těsně za půlkou. Dík Shane Meadowsovi za This Is England. Dík pp za tip. Dík Destroyerovi za DVD. Must see.
Kidulthood
Taky sonda, taky snímek, co v posledních minutách nabídne sice lehce prvoplánové rozuzlení, ale dobře se po něm člověku neudělá. Britská mládež současnosti - tráva, šikana, násilí, parties, (špatnej) sex. Up-to-date včetně rozevlátých hadrů, product placementu v podobě natáčení ponížených spolužáků mobilním telefonem nebo focení jejich nakopaných ksichtů, soundtracku s The Streets a Dizzee Rascalem. Vůbec k Blinded By The Lights vzniknul metodou blízkého záběru na hlavy herců zepředu v (roztřeseném) pohybu (hodně podobnou techniku, ne-li stejnou, použil Darren Aronofsky v Requiem For A Dream, když Wayans utíkal z auta černošského dealera, jehož částečky šedé kůry mozkové se mu uchytily na tričku po větě: "Odkdy máte bílýho řidiče?") působivý videoklip. Začíná se tu sebevraždou a nekončí se o moc líp, i když poslání tu je (a vcelku i disneyovský). Trochu možná ruší, že z poslední půlhodiny lze vytušit, jak bude vypadat finále, ale pocit z "final hitu" to nakonec přeci jenom lehce přebije. A vidět kluka, co chodí do prváku/druháku na střední, jak metodou "od oka ke koutku" připomíná neplatičovi, že s gangsterama se nevyjebává... No.